DUNKERQUE 28.října 1944
(Čtyřkoly - Lštění 28.října 2000)

    Dne 28.října 2000 v den výročí vzniku samostatné Československé republiky se konala vzpomínková akce na počest úspěšného útoku našich pozemních jednotek Československé samostatné obrněné brigády na německé obranné linie přístavu Dunkerque.
   
    Akci pořádalo VHS Západ/ČsOL - Jednota brid. gen. Aloise Lišky ve spolupráci s dalšími kluby vojenské historie na základě povolení Obecních úřadů obcí Čtyřkoly a Lštění.

    Od 10.00 hod. bylo možné u nájezdu na most v obci Čtyřkoly shlédnout  historickou spojeneckou a němckou bojovou techniku - Jeep Willys, Dodge, Bedford, Bren Carrier, Kubelwagen, členy vojenských klubů v historických uniformách britské resp. Čs. samostatné obrněné brigády, US Army a německého Wehrmachtu a Waffen SS. Dále originální stanové tábory  motopraporu ČSOB, 94th Infantry Division a 2nd Infantry Division US Army s vybavením.

    Od 13.00 hod byl uzavřen přejezd přes původní britský "Bailey´s Bridge" spojující břehy řeky Sázavy mezi obcemi Čtyřkoly a Lštění.  Na mostě a v jeho okolí byly vybudovány palebná postavení a protipěchotní překážky  tvořené prasečími ocásky a ostnatým drátem, na silnici barikády ze železničních pražců a různého harampádí. Od 14.00 hod proběhla pro veřejnost formou "ŽIVÉ HISTORIE" ukázka postupu spojeneckých vojáků na nepřátelské pozice. Po tříčtvrtě  hodinovém  nelítostném boji, za neutuchající  střelby z pušek, samopalů a kulometů, výbuchů "dělbůchů" a mohutného kouře z dýmovnic, se v německých postaveních objevil bílý prapor a neměcká vojska zastavila palbu. Na pravém břehu se němečtí vojáci vzdali postupujícím američanům a na levém příslušníkům motopraporu ČSOB. Němečtí vojáci byli za potlesku přihlížejících diváků odvedeni s rukama nad hlavou do zajetí a důstojníci podepsali kapitulaci svých jednotek. 

Autor fotografii 

< Úvodní strana Fotogalerie >
< Home  Photo gallery >

   Linky / Links     Jiné fotografie / Other Photos  NEW

  Kniha návštěv / Guestbook